![Picture](/uploads/2/6/2/1/26211193/editor/1929.jpg?1528278803)
Τραγούδια των Δωδεκανήσων
Στο μουσικό πολιτισμό των Δωδεκανήσων ανήκουν η Αστυπάλαια, Ικαρία, Κάλυμνος, Κάρπαθος, Κάσος, το Καστελόριζο, η Κως, Λέρος, Νίσυρος, Πάτμος, Ρόδος, Σύμη, Τήλος.
Περισσότερα για Δωδεκάνησα στη βικιπαίδεια.
Στο μουσικό πολιτισμό των Δωδεκανήσων ανήκουν η Αστυπάλαια, Ικαρία, Κάλυμνος, Κάρπαθος, Κάσος, το Καστελόριζο, η Κως, Λέρος, Νίσυρος, Πάτμος, Ρόδος, Σύμη, Τήλος.
Περισσότερα για Δωδεκάνησα στη βικιπαίδεια.
Αγάπη έχω στο Χριστό
Αγάπη έχω στο Χριστό κι αγάπη ’πα στο κάστρο, και στην Αγιά Παρασκευή που βασιλεύει τ’ άστρο, άιντε, μες στα πετρωτά, μες στα πετρωτά, μες στα πετρωτά μια χρυσοπέρδικα πετά. Τ’ ανήφορο του Παντελιού τ’ ανέβαινα πετώντας, τώρα μου κόψαν τα φτερά και πάω περπατώντας, άιντε, μπάρμπα Θοδωρή, μπάρμπα Θοδωρή, μπάρμπα Θοδωρή γιατί μας κάνεις το βαρύ. Ξέρεις το, που να ξεραθείς, πόσες αγάπες είχα κι όλες τις απαράτησα και στη δική σου μπήκα, άιντε, μες στην άμαξα, μες στην άμαξα, μες στην άμαξα σε είδα και εθάμαξα. • Αγάπη έχω στο Χριστό ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Η θάλασσα με γέρασε Η θάλασσα με γέρασε μα ’γω την καμαρώνω, θυμούμαι τη στη στρώση μου, κλαίω και δεν μερώνω, θάλασσα με σένα ζούμε όσο και να τυραννιούμαι. Έχω το κύμα στρώμα μου, τ’ αγκρίφια μαξιλάρι, μαίστρος όταν θα φυσά, το μόνο μου καμάρι, θάλασσα τα κύματά σου μην τα ρίχνεις στα παιδιά σου. Δεν με φοβίζουν κύματα κι αγέρας που φυσάει, γιατί έχω λιονταριού καρδιά στα στήθη και χτυπάει, θάλασσά μου αφρισμένη, μελανιά κι αγριεμένη. • Η θάλασσα με γέρασε ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Η τράτα μας η κουρελού Η τράτα μας η κουρελού η χιλιομπαλωμένη όλο την εμπαλώναμε κι όλο ήταν ξηλωμένη], Χ2 εβίρα μια, στα πανιά, εβίρα δυο, στο χωριό, εβίρα τρεις, στο σπίτι της, γιαλέλι, γιαλέλι, γιαλέλι γιασαλάμ, γιαλέλι, γιαλέλι, γεια χαρά σας βρε παιδιά. Αν το ’ξερε η μάνα μου πως δούλευα στην τράτα να μου ’στελνε τα ροῦχα μου και την παλιά μου βράκα, Την τράτα μου επούλησα μες στη Θεσσαλονίκη και γύρισα στη μάνα μου με δίχως μεταλίκι. • Η τράτα μας η κουρελού ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Θαλασσάκι μου Θάλασσα, θάλασσα τους θαλασσινούς, θαλασσάκι μου, μην τους θαλασσοδέρνεις, θαλασσάκι μου, και φέρε το πουλάκι μου. Ροδόσταμο να γίνεσαι τη ρότα τους να ραίνεις, εσύ ’σαι το μεράκι μου, θάλασσα κι αρμυρό νερό να σε ξεχάσω δεν μπορώ. Θάλασσα που τον έπνιξες της κοπελιάς τον άντρα, κι η κοπελιά είναι μικρή και δεν της παν τα μαύρα. φύσα μαϊστραλάκι μου, θάλασσα, θαλασώνουμε, για σένα ξημερώνουμε, θάλασσα κι αρμυρό νερό να σε ξεχάσω δεν μπορώ. • Θαλασσάκι μου ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Θάλασσα π' όλα τα νερά Θάλασσα π' ό’ θάλασσα π' όλα τα νερά θάλασσα π' όλα τα νερά και τα ποτάμια πίνεις κι από τα παλικάρια μας κανένα δεν αφήνεις. Έγια μόλα έγια λέσα, γεια σου θάλασσα μπαμπέσα. Aνάθεμά σε θάλασσα, εσύ και τα καλά σου, που πήρες τα παιδάκια μας και τα 'κανες δικά σου. Θάλασσα τους θαλασσινούς μην τους θαλασσοδέρνεις, ροδόσταμο να γίνεσαι, την πόρτα τους να ραίνεις. Έγια μόλα έγια λέσα, γεια σου θάλασσα μπαμπέσα, έγια μόλα, έγια λέσα γεια σου θάλασσα μπαμπέσα. • Θάλασσα π' όλα τα νερά ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Θα πάρω μια ψαρόβαρκα Θα πάρω μια ψαρόβαρκα, μωρό μου, θα πάρω μια ψαρόβαρκα [να πάω να βγω στην Πάρο, να πάω να βγω στην Πάρο]. Χ2 Nα πάω να βρω το Mαουκά, μαζί του να καλάρω. N’ αράξουμε στον Αμπελά, που ’ναι το πανηγύρι. Nα δω τον πρώτο χορευτή που το χορό θα σύρει. • Θα πάρω μια ψαρόβαρκα ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Μέρα μέρωσε Mέρα με’ μέρα μέρωσε, τώρα η αυγή χαράζει, τώρα τα πουλιά, τώρα τα χελιδόνια, τώρα οι πέρδικες γλυκολαλούν και λένε, ξύπν’ αφέντη μου, ξύπνα καλέ μου αφέντη, ξύπν’ αγκάλιασε κορμί κυπαρισένιο κι άσπρονε λαιμό. • Μέρα μέρωσε ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Μες στου Αιγαίου τα νερά Mες στου Aιγαίου, πρόβαλε να δεις, μες στου Aιγαίου, Aιγαίου τα νερά, αχ! μες στου Aιγαίου τα νερά, αγγέλοι φτερουγίζουν. Kαι μέσα στο φτε’ βόηθα Παναγιά, και μέσα στο φτε’ στο φτερούγισμα, αχ! και μέσα στο φτερούγισμα, τριαντάφυλλα σκορπίζουν. Aιγαίο μου γα’ πρόβαλ' άστρι μου, Aιγαίο μου γα’ γαλήνεψε, αχ! Aιγαίο μου γαλήνεψε, τα γαλανά νερά σου. Nα ’ρθούνε τα ξε’ πρόβαλε να δεις, να ’ρθούνε τα ξε’ τα ξενάκια σου, αχ! να ’ρθούνε τα ξενάκια σου, στα ποθητά νησιά σου. • Μες στου Αιγαίου τα νερά ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ |
Πάρε φραντζή τη λύρα σου
Άιντε, πάρε Φραντζή τή, γιαρ αμάν, αμάν και πάλι αμάν, αμάν, πάρε Φραντζή τή λύρα σου, άιντε, πάρε Φραντζή τη λύρα σου κι εγώ τον, κι εγώ τον ταμπουρά μου κι ε’ κι εγώ τον, κι εγώ τον ταμπουρά μου. Άιντε, να πα’ να ξεφα’ γιαρ αμάν, αμάν και πάλι αμάν, αμάν, να πα’ να ξεφαντώσουμε, άιντε, να πα’ να ξεφαντώσουμε, κάτω στης, κάτω στης πεθεράς μου, κα’ κάτω στης, κάτω στης πεθεράς μου. Άιντε, άιντε να ρεμπε’ γιαρ αμάν, αμάν και πάλι αμάν, αμάν, άιντε να ρεμπελέψουμε, άιντε, άιντε να ρεμπελέψουμε, μπερμπάντες, μπερμπάντες να γενούμε, μπε’ μπερμπάντες, μπερμπάντες να γενούμε. • Πάρε φραντζή τη λύρα σου ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Σαράντα μέρες μελετώ Σαράντα μέρες, κακόμοιρε παπά, σαράντα μέρες μελετώ να πάω στον πνευματικό. Ε! Πάω τη μια, πα’ κακόμοιρε παπά, πάω τη μια, πάω τις δυο, δεν τόνε βρίσκω μοναχό. Πάω μια Κυρια’ κακόμοιρε παπά, πάω μια Κυριακή πρωί και τόνε βρίσκω στο κελλί. Παπά μου ξεμο’ κακόμοιρε παπά, παπά μου ξεμολόγα με, τα κρίματά μου ρώτα με. Τα κρίματά σου, κακόμοιρε παπά, τα κρίματά σου είναι πολλά, να μην ξαναγαπήσεις πια. Παπά μου αν αρνη’ κακόμοιρε παπά, παπά μου αν αρνηθείς εσύ το άγιο ράσο που φορείς. Τότε θε' ν’ αρνη’ κακόμοιρε παπά, τότε θε' ν’ αρνηθώ κι εγώ την κόρη αυτή που αγαπώ. • Σαράντα μέρες μελετώ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Τζιβαέρι Αχ, η ξενιτιά το χαίρεται, τζιβαέρι μου, το μοσχολούλουδό μου, σιγανά, σιγανά, σιγανά και ταπεινά. Αχ, εγώ ήμουνα που το 'στειλα, τζιβαέρι μου, με θέλημα δικό μου, σιγανά, σιγανά, σιγανά πατώ στη γη. Αχ, πανάθεμά σε ξενιτιά, τζιβαέρι μου, εσέ και το καλό σου, σιγανά, σιγανά, σιγανά και τα πεινά. Αχ, που πήρες το παιδάκι μου, τζιβαέρι μου, και το 'καμες δικό σου, σιγανά, σιγανά, σιγανά πατώ στη γη. • Τζιβαέρι ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Το Ροδίτικο χορεύεις Το ροδίτικο χορεύεις, νέους, γέρους, τους μαγεύεις, χορεψέ το κοπελιά μου, να καεί η γειτονιά μου. Χτύπα το το τακουνάκι στο τσιμέντο, στο πλακάκι, έλα, έλα, που σου λέω, μη με τυραννάς και κλαίω. Άλλα λες κι άλλα μου κάνεις, βάλθηκες να με ζουρλάνεις, δωσ' του, δωσ' του, δωσ' του, δωσ' του, τρέχει ο νους κι ο λογισμός του. Δυο ματάκια μελανούρια, γεια σ' αγάπη μου καινούργια, έλα, έλα, μετ' εμένα κι ασ' τη μάνα που σ' εγέννα. Δωσ' του, δωσ' του, δωσ' του πέρα, δωσ' του φουστανιού σ' αέρα. • Το Ροδίτικο χορεύεις ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Τούτες οι μέρες το 'χουνε Τούτες οι μέρες το 'χουνε, τούτες οι εβδομάδες, για να χορεύουν τα πτες αιδιά, να χαίρονται οι μανάδες, τούτη η γης που την πατούμε, όλοι μέσα θε' να μπούμε. Xορέψετε, χορέψετε, τα νιάτα να χαρείτε, γιατί σε τούτο τον ντουνιά δεν θα τα ξαναβρείτε, δώστε του χορού να πάει, τούτη η γης θα μάσε φάει. Όσοι έχουνε καλή καρδιά και ταχτικά γλεντούνε, μονάχα αυτοί τον ψεύτικο τον κόσμο θα χαρούνε, τούτη η γης που την πατούμε, όλοι μέσα θε' να μπούμε. Xορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε, μα εκείνα ξεκουράζονται τη νύχτα που κοιμάστε, δώστε του χορού να πάει, τούτη η γης θα μάσε φάει. • Τούτες οι μέρες το 'χουνε ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ Ω Παναγιά Γαλατζανή Ω Παναγιά Γαλατζανή βλέπε τα τα ναυτάκια, γιατί έχει η θάλασσα χαρές μα πιο πολλά φαρμάκια, δωσ' τους Παναγιά κουράγιο ώσπου να ’ρθουν στο μουράγιο. Kαΐκια γκριζογάλανα στο πέλαγο γυρίζουν, και τ' ακρογιάλια του νησιού βαρκούλες τα στολίζουν, γεια σου ναύτη παλληκάρι και χαρά στην που σε πάρει. Στα βράχια, στις ακρογιαλιές τα χρόνια μου περνούσα, θαλασσοπούλια πέταγαν και με παρηγορούσαν, το Aιγαίο κι αν ’γριεύει, το ναυτάκι το μαγεύει. • Παναγιά Γαλατζανή ή Γαλατιανή ή Παναγιά του Kαστελιού, εκκλησάκι στη δυτική πλευρά της Kαλύμνου]. • Ω Παναγιά Γαλατζανή ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ |